Klasa: 3G T
Wychowawca: Klekociuk Elżbieta
1 | Heinze Danuta | przewodnicząca | ||
2 | Mochnik Marta | zastepca przewodniczacego | ||
3 | Pałys Alicja | skarbnik |
W dniu 10.03.2015 r. nasza klasa wraz z Paniami: Joanną Grzegocką, Agnieszką Światłowską – Flak i Agnieszką Chudy wybrała się na Dni Otwarte Wyższej Szkoły Zawodowej W Nysie. Głównym punktem wycieczki były badania antropometryczne oraz interpretacja wyników i konsultacje z dietetykiem. Każdy z badanych, za pomocą urządzenia Tanita MC-980, – wagi, która monitoruje skład organizmu, pokazuje zachodzące w nim zmiany oraz kontroluje proporcje pomiędzy kończynami, dostawał wydruk ze składem swojego ciała. Taka kompleksowa analiza składu ciała pozwala na bardziej świadomy trening, pokazuje nam nad czym powinniśmy bardziej popracować oraz jak nasze wyniki odnoszą się do norm. Oprócz pomiarów składu ciała można było sprawdzić profil swojej skóry, skorzystać z zabiegu peelingu kawitacyjnego. Wydział pielęgniarstwa przeprowadzał szkolenie z wkłuwania wenflonu, przeprowadzania resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz prezentował specjalistyczny sprzęt potrzebny przy pracy w szpitalu. Grupa została również oprowadzona po pracowni gastronomicznej, gdzie odbywają się zajęcia z dietetyki oraz po laboratorium, gdzie przeprowadzane są doświadczenia i analizy żywności.
Akcja „Żonkile”
Nasza szkoła została wpisana przez Muzeum POLIN w Warszawie na listę placówek biorących udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” z okazji 72 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Akcji patronuje MEN. 17.04. 2015 nasi uczniowie z klas liceum 2a i 2b oraz technikum 4TE i 3TG przygotowali z tej okazji wystawę, oraz rozdawali całej społeczności szkolnej własnoręcznie zrobione papierowe żonkile- symbol pamięci, szacunku i nadziei.
klasa 4
„Kurczak w domu i szkole, nie tylko w rosole”.
3.12. 2015 w prudnickim „Rolniku” odbył się konkurs kulinarny ponadgimnazjalnych klas gastronomicznych województwa opolskiego organizowany przez Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Prudnik reprezentowały uczennice IV klasy techniku żywienia i usług gastronomicznych ZSR Marta Mochnik i Anna Zając.
Tematem przewodnim było przygotowanie potrawy składającej się z dwóch podstawowych produktów: mięsa z kurczaka oraz miodu, w nawiązaniu do pełnowartościowych posiłków przygotowanych tylko i wyłącznie z najlepszych składników promując przy tym zdrową i nieprzetworzoną żywność. Najbardziej liczył się oczywiście smak potrawy, ale także jej wygląd i ilość składników użytych do przygotowania dania. A składników było bez liku, z tym że wszystkie umieszczono w black boxach, co oznacza, że zawodnicy nie wiedzieli, jakimi składnikami będą dysponować i dowiedzieli się o nich dopiero po rozpoczęciu konkursu, co było oczywiście dodatkowym utrudnieniem. Dwuosobowe drużyny po otwarciu zagadkowych pudełek otrzymali czas 10 minutowej konsultacji ze swoim trenerem, który tylko wtedy mógł udzielić jakichkolwiek wskazówek. Następnie zegar zaczął odmierzać czas, wg regulaminu młodzież na przygotowanie całej potrawy łącznie z dekoracją sposobem podania oraz uporządkowaniem swojego stanowiska pracy miała 1 godzinę. Danie główne miało zostać przygotowane zgodnie ze sztuką kulinarną przy użyciu dowolnych wybranych technik kulinarnych z zachowaniem prawidłowej procedury przygotowawczej. Wszystkie składniki wchodzące w skład dania musiały być jadalne wyjątek mogły stanowić tylko produkt główny czyli mięso z kością. Do dyspozycji uczestników był również tak zwany stół pomocniczy na którym znajdowały się produkty dodatkowe min tj. nabiał, jaja, tłuszcze, zioła, przyprawy itp. Komisja konkursowa w składzie: Andrzej Sieradzki- Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Jacek Hajzyk – Szef kuchni i tym samym właściciel restauracji „Niebo w Gębie” w Opolu oraz Waldemar Załuski – Członek Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, bacznie obserwowała przygotowywanie potraw podczas swojej oceny kierowało się następującymi wytycznymi: przygotowanie i obróbka głównego produktu i dodatków, smak i wygląd dania, prawidłowy dobór i udział procentowy dodatków do produktu głównego, organizacja pracy na stanowisku/ higiena i komfort pracy, a także umiejętność pracy w zespole. Po degustacji czterech pieczołowicie i naprawdę na bardzo wysokim poziomie przygotowanych dań jednogłośnie wyłonili zwycięzców. I miejsce – Jakub Piwowar i Michał Wróbel ( III klasa Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych/ Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie) II miejsce – Agata Bienias i Joanna Dziki (II klasa Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych/ Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach) III miejsce: Kinga Przydział i Paulina Zbroniec ( II klasa ZSZ – Kucharz/ Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu). Wyróżnienie zdobyły nasze reprezentantki: Marta Mochnik i Anna Zając (IV klasa Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych).
Dla wszystkich szkół, a także dla każdego uczestnika konkursu zostały wręczone nagrody rzeczowe w postaci sprzętu agd, które zostały sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.
Studniówka!
Danka rozprawia po ślunsku
10 marca 2016 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku odbył się Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej. W konkursie wzięło udział 41 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W konkursie nasza uczennica Danuta Hainze z klasy IV TG zdobyła 3 miejsce. Danusia zaprezentowała wygląd stroju śląskiego w dowcipny i interesujący sposób.
Etap okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
W dniu 22.04.2016r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbył się etap okręgowy (woj. opolskie, dolnośląskie i łódzkie) Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W dziale gastronomia – Danuta Heinze zajęła III miejsce i zakwalifikowała się do etapu krajowego.